Kako treba da izgleda razgovor za posao?

Inspirisana jednim od naših prethodnih članaka Kako napisati CV, kao i odličnim  predavanjima profesorice Danijele Lalić na predmetu Poslovno komuniciranje, odlučila sam da vam  prenesem ono što sam naučila, a to je kako treba izgledati razgovor za posao.

Kao student, sigurno ste već dosta puta došli u situaciju da želite da se prijavite za neku od ponuđenih praksi ili čak radno mjesto, ali se bojite da nećete proći sve krugove regrutacije, posebno onaj kada idete sami na razgovor.

Počnimo od toga da ste prošli eliminacione krugove i došli do razgovora za posao sa osobom iz ljudskih resursa vaše odabrane kompanije.

Prije odlaska na razgovor neophodno je da dobro istražite i da se upoznate sa njihovim radom. Možete da istražite web sajt kompanije, blogove i stranice na društvenim medijima, marketinški materijal, kao i da upoznate njihove najveće konkuretne.

Ono što treba da znate  o kompaniji je:

• pun naziv
  • lokaciju ( glavno sjedište, filijale, ogranke)
  • vlasništvo,
  • kratku istoriju,
  • proizvode i usluge,
  • glavni finansijski pokazatelji
  • izglede za rast.

Takođe, neophodno je i da znate što više o poziciji za koju ste konkurisali, kao npr:

• Tačan naziv pozicije
  • zaduženja i odgovornosti
  • kvalifikacije i očekivanja
  • mogućnost napredka u karijeri
  • opseg plate
  • očekivanja i mogućnosti za putovanja
  • očekivanja i mogućnosti za preseljenjem.

Kada ste prošli ovaj dio upoznavanja sa kompanijom, potrebno je da dobro razmotrite pitanja koja bi vam poslodavac mogao postaviti, te dobro pripremiti svoje odgovore, jer ipak najvažniji je prvi utisak koji ostavite o sebi.

Najčešća pitanja koja poslodavi postavljaju su:

Koja je najteža odluka koju ste morali da donesete? – za ovaj odgovor pripremite dobar primjer koji nije previše ličan, uz objašnjenje zašto je odluka koju ste donijeli bila teška, kako ste došli do određenog izbora i šta ste naučili iz tog iskustva.

Koja je vaša slabost? – dobro bi bilo da kažete neke svoje nerazvijene vještine koje biste voljeli da unaprijedite

Gdje sebe vidite za 5 godina? – ovim pitanjem vas testiraju da vide da li ste izabrali ovaj posao kao opciju dok se ne pojavi nešto bolje, ali vaš odgovor treba da bude dobro smišljen i da govori kako ste razmišljali o dugoročnim ciljevima ove kompanije.

Šta niste voljeli na prethodnom poslu? – ovo je prilika da kažete ono što što niste voljeli ali što vas predstavlja u pozitivnom svjetlu, kao što su ograničene mogućnosti za napredovanje ili sticanje novih vještina.

Recite mi nešto o sebi. – dobra strategija je da kratko ispričate „priču o sebi“, brzo sumirajući šta ste do sad radili i šta biste voleli da radite, tako da dovedete u vezu svoje interese sa interesima kompanije.

Poslodavac može još da vas pita pitanja o fakultetu, o prethodnom poslodavcu i poslu, o radnom iskustvu i očekivanjima, te o vašim radnim navikama.

Na prvi pogled možda izgleda neprijatno, ali svakako da i vi treba da pitate poslodavca ono što vas zanima, a da prethodno nije pomenuto.

Pitanja koja vi možete da postavite:

• Koja su glavna zaduženja na ovom poslu?
  • Koje kvalitete treba da posjeduje osoba koja bi trebala da zauzme ovu poziciju?
  • Kako mjerite uspješnost rada osobe na ovoj poziciji?
  • Da li će preseljenje biti obavezno sada ili u budućnosti?
  • Zašto je ovo radno mjesto sada slobodno?
  • Kako izgleda vaš tipični radni dan?
  • Koje sisteme i politike koristite kako biste zaposlenima omogućili da se usavršavaju i unapređuju svoje veštine?

Kada ste dobro uvježbali svoje odgovore, spremni ste za razgovor za posao, ali ono što još morate da znate jeste šta poslodavci ne vole da vide da razgovoru za posao: loš lični izgled, uobraženo ponašanje, tih glas, loša dikcija i gramatika, nedostatak znanja i iskustva, loša priprema za razgovor, nezainteresovanost za posao, odsustvo planiranja karijere, prevelika zainteresovanost za novac, nespremnost da se “počne od nule”, nezrelost, dvosmisleni odgovori, izbjegavanje kontakta očima sa osobom koja vas intervjuiše, mlitavo i slabo rukovanje.

mastering-job-interview

Poslije ovog kratkog ali korisnog članka, nadamo se da će svi studenti koji su do sada imali manjak samopouzdanja usuditi se da pošalju prijavu za svoj posao iz snova i bez ikakvih ustručavanja odu na  razgovor za posao.

Srećno!